Zdejmowanie rękawiczek jednorazowych – jak wykonać prawidłowo? W dobie szalejącego koronawirusa noszenie rękawiczek jednorazowych jest jednym ze sposobów, który może zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Żeby rękawiczki zapewniły nam odpowiednią ochronę należy je prawidłowo zdejmować. W tym artykule lekarz Maciej Kupiec pokaże Wam jak prawidłowo zdejmować rękawiczki jednorazowe.

Na rękawiczkach gromadzą się zabrudzenia wśród których mogą wystąpić niebezpieczne drobnoustroje. Z tego względu mimo posiadania rękawiczek musimy powstrzymać się dotykania twarzy. Każdy dotyk twarzy stanowi narażenie jamy ustnej, warg, śluzówki nosa na kontakt z niebezpiecznymi dla zdrowia drobnoustrojami. To właśnie przez błony śluzowe wirusy i bakterie dostają się do naszego organizmu! Także pocieranie oczu stwarza ryzyko zakażenia.

Obowiązkowe noszenie rękawiczek w sklepach

Od 2 kwietnia 2020 klienci sklepów są zobowiązani do robienia zakupów w rękawiczkach jednorazowych. Obowiązkiem właścicieli sklepów jest zapewnienie rękawiczek jednorazowych dla każdego klienta. Mimo wszystko warto posiadać własne rękawiczki.

Zegarki, bransoletki i inne elementy ozdobne a zarazki

Rękawiczki na rękach. Powstrzymajmy się od noszenia zegarków, bransoletek itp. Są to potencjalne źródła infekcji!

jednorazowe rekawiczki na dłoniach nie używamy zegarka, bransoletek i innych ozdób zaraz pokażemy jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki jednorazowe

 

Zdejmowanie jednorazowych rękawiczek – instrukcja

 

  1. Chwytamy za gumę rękawiczki (strona brudna) po środku odciągając ją od ręki nie dotykając skóry nadgarstka.

2. Wysuwamy rękę z rękawiczki. Zdejmowana rękawiczka sama odwraca się kryjąc w środku stronę brudną.

3. Wyciągamy w całości rękę. Ręką ubraną trzymamy zdjętą rękawiczkę

4. Kciukiem gołej ręki zjeżdżamy po skórze od strony nadgarstka i podważamy a następnie odciągamy gumę rękawiczki. Ważne, aby nie dotknąć strony brudnej rękawiczki (strona wewnętrzna jest czysta)!

5. Wysuwamy rękę z rękawiczki ciągnąc ją kciukiem. 

6. Wyciągamy w całości rękę. Tak jak za pierwszym razem, rękawica odwraca się kryjąc stronę brudną wewnątrz.

7. Gotowe! Rękawice zdjęte i zabezpieczone (strona brudna jest wewnątrz, strona czysta za którą możemy bezpiecznie chwycić na zewnątrz). Pakunek wyrzucamy do kosza z przykryciem! Po zdjęciu rękawiczek myjemy lub odkażamy ręce!

Autor tekstu

Lekarz Maciej Kupiec

Zdejmowanie rękawiczek jednorazowych – jak wykonać prawidłowo

Zdejmowanie rękawiczek jednorazowych - jak wykonać prawidłowo? W dobie szalejącego koronawirusa noszenie rękawiczek jednorazowych jest jednym ze sposobów, który może zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Żeby rękawiczki zapewniły nam odpowiednią ochronę należy je...