Od 16.04.2020 obowiązuje nakaz zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Nie chodzi tu o uniknięcie wdychania wirusa, gdyż aby go powstrzymać potrzebujemy bardziej wyrafinowanego sprzętu (masek FFP3, gogli, przyłbic, rękawic, czepka, fartucha wodoszczelnego i ochraniaczy na buty).

Tu dowiesz się

Jak prawidłowo zakładać maseczkę?
Jak prawidłowo ściągać maseczkę?

W noszeniu maseczek chodzi przede wszystkim o to, abyśmy wirusa jak najmniej rozsiewali z naszych dróg oddechowych (każdy z nas jest potencjalnym nosicielem. Pamiętajmy, że 80% przechodzi infekcję bez lub skąpoobjawowo!).

Zakrywanie ust i nosa szalikiem lub chustą

 

Ustawodawca zadecydował, że poza maseczką usta i nos można zakryć także… szalikiem, apaszką, chustą. Nie wiem, jak mam to skomentować… Tych rozwiązań zdecydowanie bym nie polecał! Wystarczająco dużo biegałem zimą zarówno w masce jak i w chuście na twarzy, żeby porównać skuteczność tych dwóch metod.

Skoro więc mamy zakrywać twarz, róbmy to na poważnie! I tu powstaje pytanie: jak prawidłowo założyć i, co chyba nawet ważniejsze, jak bezpiecznie zdjąć maseczkę z twarzy?

 

Jak dobrać maseczkę? Zakrywamy nos i usta

 

Przykro mi panowie, to nie jest czas na “brody drwala”! Zarost powinien być albo ogolony całkowicie, albo chociaż krótko przycięty. Maseczka powinna zakrywać całe usta i nachodzić na policzki. Powinna być na tyle duża, aby po nałożeniu nie wybrzuszała się po bokach odstając od twarzy. I, co niestety często widujemy, pamiętajmy o zakryciu nosa! Zasłonięcie samych ust niewiele wnosi.

 

Jak prawidłowo zakładać maseczkę?

Prawidłowe nakładanie maseczki

  1. Pamiętajmy o doborze rozmiarów maseczki. Powinna zakrywać usta i nos. Natomiast nie powinna odstawać od policzków!

Prawidłowe trzymanie maseczki przed założeniem na twarz

2. Maseczka chirurgiczna ma z jednej strony cienki drucik umożliwiający modelowanie maseczki. Brzeg z usztywnieniem idzie na nos.

3. Osoby noszące okulary zdejmują je! Maseczkę nakładamy na twarz zakładając gumki za uszy. W maseczkach wiązanych wiążemy górny sznurek.

4. Dociskamy drucik modelując górny brzeg maseczki do kształtu twarzy

Dociskamy drucik modelując górny brzeg maseczki do kształtu twarzy

5. Rozciągamy maseczkę na twarzy. Wiążemy dolny sznurek.

6. Osoby noszące okulary nakładają je teraz. Ważne, że okulary spoczywają NA maseczce!  Założonej maseczki nie dotykamy!

 

Jak prawidłowo ściągać maseczkę?

 

  1. Rozwiązujemy dolny sznurek, następnie górny i trzymając go odsuwamy maseczkę od twarzy. W maseczkach z gumką chwytamy ją za uszami i odciągamy od twarzy.
  2. Ważne, aby maseczką nie dotknąć ubrania, skóry.

3.  Maseczkę jednorazową trzymając za sznurek lub gumkę wyrzucamy do kubła z pokrywą. Wielorazową wrzucamy do szczelnego worka lub pralki. Po zdjęciu maseczki myjemy ręce!

Zdejmowanie rękawiczek jednorazowych – jak wykonać prawidłowo

Zdejmowanie rękawiczek jednorazowych - jak wykonać prawidłowo? W dobie szalejącego koronawirusa noszenie rękawiczek jednorazowych jest jednym ze sposobów, który może zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Żeby rękawiczki zapewniły nam odpowiednią ochronę należy je...