Zaznacz stronę

Każdy, kto w przyszłości chciałbym zaciągnąć kredyt lub inne zobowiązanie finansowe, powinien budować pozytywną historię kredytową. Umożliwia to BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, gdzie przechowywane są informacje na temat wszystkich zaciągniętych przez daną osobę zobowiązań. Dane te przechowywane są do momentu, kiedy zostały spłacone.

Jeśli terminowo reguluje się wszelkie należności, wówczas wzrastają szanse na to, aby w przyszłości otrzymać kredyt lub kolejne zobowiązanie finansowe. Banki  zawsze dokładnie analizują historię kredytową klienta. Wychodzą z założenia, że jeśli ktoś reguluje wszystkie swoje zobowiązania to również na czas będzie spłacać swój kredyt.

 Dlatego tak istotne jest terminowe spłacanie wszystkich zobowiązań. A co zrobić kiedy jest problem ze spłatą chwilówki?

Małe zaległości mają znaczenie dla BIK

Niestety, ale nawet najmniejsze zaległości w regularnym płaceniu zobowiązań mają znaczenie, a stale powtarzające się przerwy w płaceniu mogą spowodować, że trafi się do BIK. To też zdecydowanie pogarsza sytuację i niszczy historię kredytową, tym samym sprawiając, że bank może odmówić udzielenia pożyczki czy debetu.

Weryfikacja sytuacji kredytowej w BIK

Za każdym razem kiedy chcemy starać się o kredyt czy inne zobowiązania finansowe, warto najpierw sprawdzić swoją historię kredytową. Takie działanie umożliwia BIK, w którym można sprawdzić swój status. Dzięki temu będziemy mieć pewność, jak duże są szanse na to, by otrzymać od banku nowe zobowiązanie finansowe. W przypadku, kiedy sytuacja będzie niejasna i będziemy znajdować się na liście osób ze złą historią kredytową, wówczas też unikniemy rozczarowania i odrzucenia wniosku przez bank.

Monitorowanie nadużyć z BIK

Co ciekawe regularne sprawdzanie swojej sytuacji w BIK pozwala na monitorowanie ewentualnych nadużyć. Pozwala to wyłapać zaciągnięte na nasze konto pożyczki  przez osoby trzecie. Dzięki temu też szybko można wychwycić sytuację, w których ktoś mógł posłużyć się naszymi danymi, w celu złożenia wniosku o nowe zobowiązanie finansowe.